intensity قهوه یا شدت قهوه


arash 22 تیر 1401 6 دقیقه مطالعه
intensity قهوه یا شدت قهوه

تعریف شدت یا intensity قهوه

اندازه گیری “شدت” از نظر مشخصات طعم قهوه یکی از دشوارترین کارهاست. این امر از یک طرف به این دلیل است  سلیقه شخصی نقش تعیین کننده ای دارد و از طرف دیگر خود طعم و رایحه قهوه که باعث می شود که این اندازه گیری ۱۰۰ درصد دقیق نباشد و اما تا حدودی می توان به آن اعتماد کرد.

شدت و قوت ؛ یک مقیاس کیفی از مقدار و قدرت گازها و بخارات قهوه که در خصیصه عطری قهوه نمایان می شود. این مقیاس از محدوده ملایم ( mild intensity) تا قوی و پر رنگ (Bold intensity)  درجه بندی می شود. قهوه با شدت کم  (low intensity) به معنی قهوه ای با کیفیت پایین نمی باشد، چنانچه برخی قهوه دوستان قهوه ای با شدت ملایم و ظریف که می تواند قهوه ای با خصیصه های خوب عطری طعمی و با کیفیت باشد را به جای قهوه ای با بیشترین حد پویایی و شدت ( Bold intensity ) می پسندند.

اندازه گیری شدت قهوه

در ترکیبات اسپرسو موجود در بازار، شدت آن معمولاً در مقیاس 5، 10 یا 12 اندازه گیری می‌شود و هدف اصلی آن اطلاع رسانی به مصرف کنندگان در مورد ویژگی هر نوشیدنی است. تاکید بر این نکته ضروری است که این دسته‌بندی البته نشان دهنده است، تابع هیچ استاندارد بین المللی نیست و می‌تواند از شرکتی به شرکت دیگر تفاوت قابل توجهی داشته باشد، در حالی که ذائقه شخصی همه چیز را پیچیده تر می‌کند. بعید نیست که ترکیبی با شدت «5» از نظر فردی کمتر «شدید» به نظر برسد تا ترکیبی با شدت برابر از یک شرکت دیگر.

به طور کلی و با استفاده از مقیاس 10 که توسط چندین شرکت تولید کننده قهوه استفاده می‌شود، می توان ویژگی های زیر را از یک ترکیب اسپرسو، بسته به حجم مشخص شده انتظار داشت:

1 – 4: سبک، رایحه لطیف.
5 – 7: قهوه متعادل، سرشار از عطر
8 – 10: قهوه قوی و عطری خاص.

عوامل تاثیر گذار روی شدت قهوه

در مورد خصوصیات کلی عوامل بسیاری تاثیر گذار بر شدت قهوه می باشد.

به طور مثال درصد ترکیب عربیکا و ربوستا، منشا قهوه، هرچه مقدار ربوستا بیشتر باشد شدت قهوه بیشتر است.

عامل تاثیر گذار دیگر بر شدت قهوه میزان رست دانه های قهوه می باشد.

رایحه های مثبت در قهوه

رایحه های مثبت و دوست داشتنی قهوه شامل :کارامل، نان تست، شکلات، کاکائو، رایحه‌های میوه‌ای، نت‌های مرکبات، رایحه‌های میوه‌های و … می باشد.

رایحه های منفی در قهوه

رایحه های منفی و زننده شامل:قهوه سوخته،خاکستر، لاستیک، چوب مرطوب، خاک، سیمان و …می باشد.

حال سوال پیش رو این است که دلیل رایحه های منفی چیست؟

دلیل رایحه های منفی می تواند به طور مثال این باشد که مزرعه قهوه در کنار تولیدی لاستیک قرار داشته باشد و یا اینکه آبیاری که انجام شده باعث رایحه منفی در قهوه شده باشد.

یکی از دلایل دیگر نوع رست قهوه می باشد که به طور مثال قهوه بیش از حد رست داده شده که طعم سوختگی به خود گرفته و یا اینکه رست به حدی کم بوده که رایحه و طعم خام قهوه از بین نرفته است.

برچسب‌ها :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: کپی غیر فعال می باشد برای استفاده از مطالب در آرشیو ذخیره کنید
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x